Sejas kopšana un cīņa pret grumbām - eksperta padomi
- marketings92
- 5 days ago
- 4 min read
Sejas ādas novecošana ir komplekss un neizbēgams bioloģisks process, kas sākas jau no aptuveni 25 gadu vecuma. Tas ietver virkni strukturālu un funkcionālu izmaiņu – kolagēna un elastīna sintēzes samazināšanos, mitruma līmeņa kritumu, kā arī šūnu reģenerācijas palēnināšanos. Šo procesu ietekmē gan iekšējie (hronobioloģiskie un ģenētiskie), gan ārējie (UV starojums, piesārņojums, smēķēšana, stress) faktori. Šie ārējie faktori veido līdz pat 80% no redzamajām novecošanās pazīmēm, liecina pētījumi dermatoloģijas jomā.

Tomēr mūsdienu dermokosmētika un estētiskās medicīnas attīstība piedāvā arvien efektīvākus risinājumus, kas ļauj būtiski aizkavēt šīs pārmaiņas un saglabāt ādas jauneklīgu izskatu ilgāk. Klīniskie pētījumi apliecina, ka regulāra ādas kopšana, tai skaitā saules aizsardzība ar SPF, antioksidantu lietošana, piemēram, C un E vitamīni, kā arī retinola un peptīdu terapija, var ievērojami uzlabot ādas tekstūru un samazināt grumbu dziļumu.
Estētiskajā kosmetoloģijā plašu popularitāti ieguvušas arī minimāli invazīvas procedūras, piemēram, mikroadatu terapija, biorevitalizācija un hialuronskābes pildvielas. Tās stimulē kolagēna ražošanu un atjauno ādas elastību, sniedzot tūlītēji redzamus un ilgtermiņa rezultātus.
Interesanti, ka jaunākie pētījumi koncentrējas arī uz ādas mikrobiomu – mikroorganismu kopumu, kas dzīvo uz mūsu ādas virsmas. Līdzsvarots mikrobioms palīdz uzturēt ādas barjerfunkciju, samazina iekaisuma risku un potenciāli ietekmē novecošanās tempu. Līdz ar to arvien biežāk ādas kopšanas līdzekļos tiek izmantoti prebiotiskie un probiotiskie komponenti.
Kas izraisa grumbu veidošanos?
Grumbu veidošanās ir komplekss un daudzfaktoru process, ko ietekmē gan iekšējie, gan ārējie faktori. Bioloģiski, viena no galvenajām izmaiņām, kas notiek ar ādu novecošanas gaitā, ir strukturālo olbaltumvielu – kolagēna un elastīna – ražošanas samazināšanās. Kolagēns nodrošina ādas stingrību, savukārt elastīns – tās elastību. Ar vecumu arī ievērojami samazinās hialuronskābes līmenis ādā, kas ir atbildīga par mitruma saglabāšanu. Šīs izmaiņas noved pie ādas tonusa zuduma, sausuma un – ilgtermiņā – grumbu veidošanās.
Dehidratācija jeb ūdens trūkums ādā ir viens no redzamākajiem faktoriem, kas padara smalkās līnijas izteiktākas un pastiprina grumbu redzamību. Lai gan tas ne vienmēr ir strukturālu izmaiņu cēlonis, dehidratēta āda izskatās vecāka, nekā tā patiesībā ir.
UV starojums jeb foto novecošana tiek uzskatīta par vissvarīgāko ārējo faktoru grumbu veidošanā. Ilgstoša saules iedarbība bojā dermas struktūru – bojā kolagēna šķiedras un stimulē fermentus (piemēram, MMP – matrix metalloproteinases), kas tās noārda. Tas izraisa ādas tonusa samazināšanos un dziļu grumbu veidošanos, īpaši sejā, kaklā un dekoltē zonā.
Brīvie radikāļi, kas rodas oksidatīvā stresa rezultātā (piemēram, piesārņojuma, smēķēšanas vai UV staru ietekmē), bojā ādas šūnas un paātrina novecošanās procesus. Šūnu aizsardzībai pret šo stresu būtiska nozīme ir antioksidantiem – gan uzturā, gan lokāli lietojamos kosmētikas produktos.
Nepareiza ādas kopšana, pārmērīga attīrīšana, agresīvi skrubji, kā arī nepietiekama mitrināšana var izjaukt ādas dabisko aizsargbarjeru un paātrināt novecošanās pazīmju attīstību. Tāpat būtiski ir ņemt vērā arī sejas mimiku – atkārtotas kustības, piemēram, saraukta piere vai smieklu līnijas, laika gaitā var radīt dinamiskās jeb mīmiskās grumbas.
Hormonālās izmaiņas, īpaši estrogēna līmeņa kritums menopauzes laikā, arī veicina ādas sausumu un elastības zudumu.
Apkopojot, grumbu veidošanos izraisa:
Kolagēna, elastīna un hialuronskābes samazināšanās;
Ādas dehidratācija;
UV starojums un foto novecošana;
Oksidatīvais stress un brīvie radikāļi;
Nepareiza vai nepietiekama ādas kopšana;
Sejas mimika un muskuļu darbība;
Hormonālās svārstības un iekšējā novecošana (intrinsic aging).
Gēni un ādas novecošanās
Vai esat dzirdējuši sakām, ka skaistums ir gēnos? Ja ģimenē novērojama skaista novecošana, tam noteikti ir ģenētisks pamats. Mūsu gēni ietekmē novecošanās un vielmaiņas procesus ādā, kā arī nosaka reakciju uz ārējās vides faktoriem. Piemēram, ādas fototips nosaka, kā mūsu āda reaģē uz saules starojumu, veidojot aizsargājošu iedegumu. Tomēr ne tikai iedzimtie faktori nosaka ādas stāvokli – zinātne arvien vairāk pēta epiģenētiskos faktorus un cilmes šūnas, kas var ietekmēt mūsu ādas veselību un novecošanās procesu.
Epiģenētika ir mūsdienu bioloģijas zinātne, kas pēta, kā vides faktori ietekmē gēnu aktivitāti, neizmainot DNS struktūru. Šī zinātne palīdz izprast, kā ārējās vides apstākļi, uzturs un ādas kopšana var stimulēt vai kavēt novecošanās procesus. Tādējādi ar pareizu ādas kopšanas rutīnu ir iespējams pozitīvi ietekmēt ādas atjaunošanos un palēnināt novecošanās pazīmes.
Efektīvākās metodes grumbu mazināšanai
Regulāra un pareiza ādas kopšana - svarīgi izmantot kvalitatīvas kosmētikas sastāvdaļas, piemēram, retinolu, hialuronskābi un antioksidantus.
Saules aizsardzība - SPF 30-50 lietošana visa gada garumā pasargā ādu no kaitīgā UV starojuma.
Profesionālās procedūras - biorevitalizācija, hialuronskābes injekcijas, mikroadatu terapija un radiofrekvence stimulē kolagēna sintēzi un uzlabo ādas struktūru.
Veselīgs uzturs un mitrināšana - pietiekama ūdens uzņemšana un sabalansēts uzturs ar antioksidantiem veicina ādas veselību.
Kupuasu sviesta brīnums ādas kopšanā
Plašajā un biodaudzveidīgajā Amazones lietusmežā slēpjas brīnišķīgs dārgums – kupuasu sviests, kas tiek iegūts no Theobroma grandiflorum augļa sēklām. Šis sviests ir bagāts ar būtiskajām taukskābēm, fitosteroliem un polifenoliem, padarot to par izcilu mitrinātāju un atjaunojošu sastāvdaļu ādas kopšanā.
Kupuasu sviests izceļas ar savu spēju uzņemt līdz pat 440% no sava svara ūdenī, nodrošinot ilgstošu mitrināšanu un ādas elastības uzlabošanu. Tas satur arī spēcīgus antioksidantus, kas palīdz aizsargāt ādu no brīvo radikāļu bojājumiem, novēršot priekšlaicīgu novecošanos. Pateicoties tā pretiekaisuma īpašībām, kupuasu sviests nomierina kairinātu un jutīgu ādu, padarot to īpaši piemērotu arī ekzēmas un dermatīta gadījumā.
Mesoestetic age element – jaunākā paaudze ādas atjaunošanā
Mesoestetic ir radījis age element procedūru, kas balstīta uz epiģenētikas zinātni. Šīs procedūras sastāvā ir unikālas aktīvās vielas, piemēram, maslīnskābe, isokvercīns un šikimikskābe, kas palīdz atjaunot DNS struktūru un stimulē šūnu vielmaiņu. Kupuasu sviests ir viena no šīs procedūras sastāvdaļām, kas papildina tās mitrinošās un atjaunojošās īpašības. Rezultātā āda pati spēj efektīvāk atjaunoties, kļūstot mitrinātāka, elastīgāka un vienmērīgāka.
Šī procedūra ir piemērota jebkuram vecumam un īpaši ieteicama no 25 gadiem. Tā ietver individuāli pielāgotu ādas diagnostiku, kuras pamatā ir īpašs tests, kas palīdz noteikt piemērotāko serumu un kopšanas protokolu. Procedūras laikā tiek izmantoti age element produkti, kas nodrošina intensīvu mitrināšanu, liftinga efektu un ādas tonusa uzlabošanu. Ieteicams veikt 5 procedūru kursu, lai sasniegtu maksimālus rezultātus.
Sejas ādas veselības uzturēšana prasa holistisku pieeju – līdzsvarotu uzturu, kvalitatīvu miegu, stresa pārvaldību un mērķtiecīgu ādas kopšanu. Zinātniski pamatotas metodes ļauj ne vien cīnīties ar novecošanās pazīmēm, bet arī izcelt ādas dabisko starojumu un individualitāti.
Konsultēja LĪBA PAULA BERGA, skaistumkopšanas speciāliste kosmetoloģijā, Starptautiskās CIDESCO Rīgas Kosmētikas skolas pasniedzēja, zīmola Mesoestetic trenere Baltijas valstīs.
Comments